F-35 Uçak Proje’nin Türkiye’ye Sağladığı Kazanımlar Nelerdir?

Türkiye’nin Müşterek Taarruz Uçak Projesi’ne katılımı önemli avantajlar sağlamaya devam etmektedir. Öncelikle katılımcı sayısının 9 olması, az sayıda ülkenin bu teknolojiye sahip olacağını göstermektedir. Türkiye nispeten erken bir dönemde programa dâhil olarak savunma sanayindeki mevcut teknolojik yeteneklerini geliştirme imkânına kavuşmuştur.

Yakın gelecekte kendi savaş uçağını geliştirmeyi hedefleyen Türkiye, F-35 Projesi ile teknik kabiliyetlerini artırma fırsatı yakalamıştır. Proje Türkiye’nin uluslararası etkinliğini artırmış, Türkiye’yi aralarında sadece geleneksel müttefiklerinin değil Kanada ve Avustralya gibi ülkelerin de yer aldığı bir işbirliği ve sosyalleşme ağının (network) parçası haline getirmiştir. Bu durum aynı zamanda Türkiye’nin uluslararası platformlardaki itibarını yükseltmiştir.

F-35 Uçak Proje’nin Türkiye’ye Sağladığı Kazanımlar Nelerdir

Projenin şartlarında geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir iyileşme olmasına rağmen, maliyetlerin artmaya devam etmesi, Türkiye’nin sipariş miktarını olumsuz yönde etkilemiştir. Türkiye’nin 2014 yılının ilk iki ayı içerisinde siparişleri yenilemesi beklenirken yılın ilk çeyreği sona ermesine rağmen bu konuda bir gelişme olmamıştır.

Obama-Erdoğan arasındaki ilişkinin 2013 Mayıs ayından itibaren gerginleşmesi ve Türkiye’nin uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesinde Çin firmasına öncelik vermesinin programın ilerleyişini olumsuz etkilediği değerlendirilmektedir.

F-35 Uçak Proje’nin Türkiye’ye Sağladığı Kazanımlar

Sonuç olarak Türkiye, F-35 Müşterek Taarruz Uçak Projesi için önemli miktarda harcama ve yatırım gerçekleştirmiştir. Aynı zamanda F-16’lara sahip olan ve bu uçakların üretimine katkıda bulunan Türkiye, savunma ve uçak sanayisinde ilerleme kaydedebilmek için daha gelişmiş bir programa dâhil olmak istemektedir.

Türkiye’nin istediği özellikleri taşıyan mevcut projelerden en makulü olarak F-35 Projesi öne çıkmaktadır. F-16 uçaklarının yıprandığı Türk Hava Kuvvetleri’nin bir dönem vurucu gücünü oluşturan F-4E Phantom II uçaklarının artık hizmet ömürlerinin sonuna geldiği göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin yeni bir muharip uçağa ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Bu nedenle bir takım çekinceler ve endişeler olmasına rağmen, Türkiye’nin F-35 Projesi içerisindeki yerini koruması şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: dergipark.gov.tr – F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi ve Türkiye (Serhat GÜVENÇ)

Yorum yapın