Yeni Açıklama Geldi. Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yeni Askerlik Sistemi Ücreti Ne Kadar?

Yeni askerlik sistemi çok yakın. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen yerel seçim sonrası en yakın zamanda askerlik sisteminin çıkarılması bekleniyor. Peki askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yeni askerlik sistemi ile ilgili açıklama geldi.

Peki Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sisteminin nasıl olacağı konusunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklama yaptı;

“Burada birinci iş öncelikle risk, tehdit ve tehlikelere karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) etkinliğine, caydırıcılığına ve saygınlığına halel getirmeyecek şekilde fakat diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.

Kalıcı ve öngörülebilir bir sistem olmasına gayret gösterdik. Her sene bazı hallerde gençlerimizin, anne babaların ‘Ne olacak, yarın ne çıkacak’ endişesine kapılmadan; gençlerimiz eğitimini, öğrenimini, meslek hayatını sürdürsün, mesleki planlamalarını yapsınlar, anne babalar çocuklarının geleceğiyle ilgili planlamasını yapabilsin şeklinde bir noktaya gitmeye çalıştık.

Bir yükümlü kaynağımız var. Bu yükümlü kaynağı geldiğinde; her sene takriben 700 bin gencimiz askerlik yaşına geliyor. Bunların dağılımı şöyle olacak. Bir: Bedelli askerliğe ayrılacaklar. İki: Yükümlü erbaş ve erler. Üç: Yedek astsubaylık. Bu sistemde meslek yüksekokullarına karşılık, onların yaptıkları eğitime karşılık bir değer koymak adına yedek astsubaylık konuldu. Daha sonra da yedek subaylık ve diğer beşinci parça da dövizli askerlik. Bunlar sürekli olacak.”

Yeni askerlik sistemi

Yeni Askerlik Sistemi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Milli Savunma Bakanlığı’nın Basın ve Halkla İlişkiler Tanıtım Subayı Binbaşı Nadide Şebnem Aktop yeni askerlik sistemi ile ilgili “Çalışmaların, Cumhurbaşkanlığına arz edilmesi ve burada değerlendirilmesini müteakip nisan ayı içerisinde Meclis gündemine gelmesi öngörülmektedir.” dedi.

Yeni Askerlik Sistemi Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik ücreti 31 bin 343 lira olarak belirlendi. Bu miktar altı ayda bir memur maaşına gelen zam oranında artacak. Yurtdışında bulunanlar için dövizli askerlik bedeli ise 5 bin 113 Euro olacak.

1 aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılanlar, kurada belirlenenler, belli bir miktar ücreti ödeyecekler, bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişikleri kesilecek.

yeni askerlik sistemi hakkında yeni açıklama. askerlik sistemi ücreti.

Temel Eğitim Sistemi 1 Ay Olacak

Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.

6 Ay Sonunda İsteyene Sözleşme Yapılacak

Bir ay temel eğitimi müteakip diğer lise mezunu ve altı gençlerimiz 5 ay daha kıtalarda askerlik yapacak; toplam 6 ay. Bu 6 ay bittikten sonra erlere ‘Kalmak ister misiniz?’ diye soracağız. Bu süre zarfında hem 1 ayda hem 5 ayda sadece harçlık alacaklar. Bu 6 ay bittikten sonra istekli oldukları, uygun oldukları, gerekli sınav veya yeteneklere sahip oldukları takdirde bir 6 aylık sözleşme yapacak. Bu maaşlı olacak.

Gencimiz aynı görevde devam edecek fakat maaşlı olacak. Bu maaşlı süre, 6 ay bittikten sonra oradaki komutanların değerlendirmelerinde bu arkadaşımız, başarılı bulunduğu takdirde sözleşmeli er, uzman erbaş olabilecek. Ona müracaat edebilecek.

Lisans ve lisansüstü eğitimi görenler yedek subay olabilecek. İki ay temel ve sınıf eğitimi alacaklar, 10 ay kıtalarda maaşlı görev yapacaklar. Lisans ve lisansüstü yedek subaylığa müracaat ettiler ama kadrolar doldu. İsterse bu arkadaşlarımız yedek astsubay olabilecekler.

Yorum yapın