Yeni askerlik sisteminde son durum ne? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan askerlik açıklaması

Yurdumuzun dört bir yanında milyonlarca genci yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli bir açıklama geldi. Peki yeni askerlik sisteminde son durum ne? İşte ayrıntılar…

Yeni askerlik sistemi belli oldu mu? Askerlik süresi ne kadar olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan, canlı yayınında yeni askerlik sistemi ile ilgili soruları yanıtladı.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ İLE İLGİLİ SON AÇIKLAMA

Askerlik süresine ilişkin sorulan soruya Erdoğan, “Belli bir noktaya  tabii askerlikte gelindi. Yani nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni  askerlik sistemi çalışmalarında bir defa milletimizin askerlikten bağlarını  koparmadan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılandığı, bunun yanında  yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı, kamuoyunda olumlu algılanacak bir  sistem oluşturmayı hedefledik.

Daha önce 3-6-9-12 demiştim ama bu 6- 9-12  şeklinde şu anda belirlenmiş vaziyette. Tabii 6-9-12 şeklinde belirlenirken  bunların içerisinde er, erbaş durumu söz konusu. Bunların yanında yedek subaylık  aynı şekilde söz konusu. Bunların yanında aynı şekilde yedek astsubaylık da söz  konusu. Bunlar olacak.” ifadelerini kullandı.

Yeni askerlik sisteminde son durum ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan askerlik açıklaması

Erdoğan, burada özellikle ihtiyaca göre bazı adımlar atılacağını ifade  ederek, şöyle devam etti:

“Mesela bedelli askerlik var, dövizli de var ama dövizli ile bedelli  askerliğin karşılığı aynı olacak. Yani diyelim ki, şu kadar avro deniliyorsa,  aynen o gün karşılığı nedir? Şu kadar TL. O kadar TL ile adım atılmış olacak. Bu  konuyla ilgili işin bir diğer önemli yanı da şu. Gerek 6 ayda, gerek 9 ayda,  gerek 12 ayda ki 12 ayı özellikle yedek subaylık olarak da gündeme getiriyoruz.  Çünkü yedek subaylık olayını ciddi manada önemsiyoruz. Yetişmiş insan.

Bu  yetişmiş insanlardan özellikle silahlı kuvvetlerde istifade edelim. Bu konuyla  ilgili olarak da, bu 12 olarak gözükse de bunun bir ayı zaten izin olarak  geçiyor. Dolayısıyla da burada sadece 3 ay temel eğitim var. Bu temel eğitim  yapılacak. Bunun yanında özellikle ücretler noktasında bu eğitim dönemi, askerlik  dönemi hepsinde de belli bir ücret kendilerine ödenecek. Bu konuda da herhangi  bir taviz söz konusu değil.”

Bedelli ve dövizli askerlikle elde edilen gelirlerle, er, erbaş,  astsubay, yedek astsubay ve yedek subayların ücretlerini karşılama noktasında  planlamalar yapıldığını aktaran Erdoğan, şu anda son noktayı koyana kadar bu çalışmaları sürdüreceklerini, ondan sonra nihai adımın bu çerçeve yürütüleceğini  söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “O çerçeveyi kaybetmeyeceğiz tabii. O da şudur.  Burada biz personel kaynağı noktasında herhangi bir sıkıntıya girmeyeceğiz.  Erbaş, er noktasında 7 milyon 325 bin 430 kişiden oluşan bir kaynak şu anda var.  Aynı şey yedek subaylıkta da 223 bin 274, bu konuda kaynağımız söz konusu. Demek  ki buralarda böyle bir sıkıntının içerisine girmeden bu işi bitirme imkanımız  olacak.” dedi.

Yeni sistemin Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı üzerine çalışacağını  dile getiren Erdoğan, “Bedelli ve dövizli noktasında artık bir soru işareti  kalmayacak. ‘İşte acaba bunun fiyatı ne olacak?’, ‘bu ne olacak?’ artık böyle bir  şey söz konusu değil. Sabit bir fiyat üzerinden. O gün diyelim ki şu kadar avro  mu? dendi, onun karşılığında TL neyse öbür tarafta da bedelli askerliğin karşıtı  o olacak. Bu şekilde bunu sürdüreceğiz.

Ama dediğim gibi, 6-9-12 ve yükümlü  erbaş-er, bunun yanında yedek astsubay, astsubay bunlar olacak. Öbür tarafta da  yedek astsubaylar yanında yedek subaylar olacak. Bu şekilde bu yeni düzenlemeyi  bitirmiş olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/yeni-askerlik-sistemi-belli-oldu-gundem-2828641/

Yorum yapın